Акафист преподобному Гавриилу Афонскому

Кондак 1

Избранный угодниче Христов н предивный чудотворче, мудрый монахов наставниче и храмов Божиих строителю н украсителю, преподобне отче наш Гаврииле, се ныне припадающе к раце честных мощей твоих, яко избавльшеся от злых молебная пения восписуем ти, недостойнии. Ты же яко имеяй благодать молитися за ны, от всяких нас бед и обстояний свободи, да зовем ти: радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Икос 1

Ангели Божии возрадовашася на небеси о пречудном рождении твоем, преподобне Гаврииле, прозирающе, яко избран сосуд Божественныя благодати явишися и будеши добр слуга Домовладыки, исполняя во всем волю Его святую. От юности бо навыкл еси в Боге ходити, и страх Его выну в сердце имети, сего ради чествуем тя сими похвалы:

Радуйся, прозябение от корене живоноснаго — Христа Господа. Радуйся, святое стеблие, произрастшее из маслины светло-плодовитыя — Церкве Христовы.

Радуйся, семя благое, в ниву удобренную всеянное. Pадуйся, зерно, сторичный плод принесшее.

Радуйся, мал злак, возрастший в древо великое. Радуйся, от утробы матерния очищенный и освященный. Радуйся, благочестивых родителей отрасль пречестная. Радуйся, чадо обетованное, в дар Богу принесенное. Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 2

Видяще родителие и сродницы отрочате нрав его кроток н богобоязнен, чужд мирскаго мятежа и радостей земных, зело дивляхуся н глаголаху в себе: что убо чадо сие будет? Измлада бо Христа возлюбил еси, нося образ Его в сердце твоем и моляся Ему прилежно: Аллилуиа.

Икос 2

Разум недоразумеваемый разумети ищущи, како душу свою спасти возмогл бы еси и Богу угодити, уясни светлый отрок, яко в мире обретающимся сие мало возможно, дружба бо с миром вражда есть противу Бога, а иже Христовы суть, плоть распяша со страстьми и похотьми. Мы же, дивящеся толикому к Богу стремлению твоему, вопием сицевая:

Радуйся, еще от юности твоея борющия душу страсти отринул еси.

Радуйся, заступления Спасителева взыскал еси.

Радуйся, ненавидящия Сиона бесы вселукавыя посрамил еси.

Радуйся, изсохше яко трава в тебе злая похотения и вожделения плоти.

Радуйся, Святым Духом благодатне оживился еси.

Радуйся, чистотою душевною и телесною к Богу возвысился еси.

Радуйся, священнотайне просветился еси Тройческим единством.

Радуйся, славу Отцу и Сыну и Духу Животворящему всеблаголепно воздал еси.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 3

Сила Вышняго храняще тя, преподобне, егда родителие твоя преселишася в вечность, и тя, единаго сына своего, сира оставиша. Обаче в Бозе, Заступнике сирых, Отца всещедра обрел еси, и Церковь Христова быша ти Матерь вселюбезная, под Их же благодатным покровом сыновне пожил еси, воспевая непрестанно: Аллилуиа.

Икос 3

Имуще богоприятное желание по исцелении от тяжкаго недуга обет паломничества совершити, притекл еси на поклонение во святую лавру Киево-Печерскую, идеже со благоговением честныя мощи преподобных подвижников лобызающе, возгорелся еси желанием иноческаго жития, преблаженне Гаврииле, егоже достойное исполнение зряще, зовем ти таковая:

Радуйся, равноангельнаго подвига возжелевый. Радуйся, в жертву благоприятную всего себе Богу принесый.

Радуйся, благое иго и легкое бремя монашескаго звания приявый.

Радуйся, крест отречения от пожеланий и похотений плоти на рамена подъявый.

Радуйся, страсти, ради Господа, умертвивый. Радуйся, начатки мыслей и чувств душевных Богу посвятивый.

Радуйся, яко добрый воин служити Господеви обещавыйся. Радуйся, Благодать Святаго Духа стяжавый, и многих окрест себе спасый.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 4

Бурю искушений воздвиже на тя боритель всезлобный, егда в число насельников Феофановой пустыни поступил еси, и во всецелое послушание многоопытному старцу Вонифатию вдал еси себе, преподобне Гаврииле. Обаче предстательством и молитвами аввы твоего сетей вражиих избавлен был еси, и в ратовании твоем на диавола укрепился еси, взывая ко Господу: Аллилуиа.

Икос 4

Слышаще и видяще отцы лаврския прилежание твое, блаженне, неуклонное в храм хождение и к трудам монастырским усердное тщание, благоволиша послати тя ко Гробу Господню, да узриши благая Иерусалима и послет ти Господь благословение от Сиона. Посем же и на святый Афон сподобился еси паломничество совершити, и всеблагодатным святыням вертограда Божия Матере поклонение воздати. Темже с радостию зовем ти:

Радуйся, яко елень на источники водныя, к Богу трепетно стремился еси. Радуйся, во отеческих наставлениих старцев богомудрых пути спасительному поучался еси.

Радуйся, горняго Сиона обетование приемый. Радуйся, небеснаго Иерусалима улучити сподобивый.

Радуйся, яко от Живоноснаго Гроба Своего Господь светом неприступным освети тя.

Радуйся, от Голгофскаго Креста силою всемогущею осени тя. Радуйся, в дом Богородицы, богоспасаемый Афон всерадостно вшедый. Радуйся, Покров Заступницы всех монашествующих обретый.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 5

Боготечная звезда святая гора Афонская честным инокам явися, в ней бо сонмы добровольных мучеников Творцу веков денно н нощно служаху отринувше вся благая и красная мира и спогребшеся Христу. Сие истинно богоугодное житие афонских монахов видяще, возгорелся еси духом, преподобне Гаврииле, и в сем земном Эдеме водворитися восхотел еси, да взирая на подвиги святогорцев, научишися в трезвении и хранении сердца умную песнь приносити Богу: Аллилуиа.

Икос 5

Видевше тя настоятель Афонскаго Свято-ильинскаго скита старец Паисий аки овцу кроткую, ко стаду богоспасаемому грядущую, искусу подверже, да возможет испытати, почто пришел еси к дружине сей. Обрет же тя добродетелей вместилище и чистоты целомудренныя жилище, водвори в скитское братство и послушанию монастырскому прилучи. Мы же с любовию вопием ти:

Радуйся, нищету духа и телесе возлюбивый. Радуйся, воздержание чудное явивый.

Радуйся, боголепнаго самоуничижения н самоукорения взыскавый. Радуйся, невозмущаемое безмолвие стяжавый. Радуйся, чувств простую пятерицу богомыслием просветивый.

Радуйся, всего себе страху Божию пригвоздивый. Радуйся, селение Духа, а не ктому селение греха себе показавый. Радуйся, входом покаяния всякаго злодея, всяку страсть от сердца твоего отгнавый.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 6

Проповедует гора Афонская подвиги и труды твоя, достоблаженне отче, приим бо пострижение монашеское с именем небеснаго благовестника Архистратига Гавриила, и сам яко бесплотен и невеществен явился еси, силою Божиею попаляя греховное терние и возращая цветы пречудных добродетелей, да очистив чувствия сподобишися узрети Господа, вознося пение умиленное: Аллилуиа.

Икос 6

Возсиял еси в душе твоей, преподобне, cвeт присносущный Спаса Господа, просвещающий всякого человека, грядущаго узким и тесным путем равноангельнаго подвига. Достигшу же ти зрелости духовныя, облагодатствова тя Пастыреначальник Христос велиею честию священства, да не токмо о себе молишися, но и священнодействуеши за люди, принося Богу жертву хвалы и благодарения. Мы же, видяще непорочное служение твое у престола Божия, сицевая тебе воздаем:

Радуйся, Божественнаго Царя рабе благий и верный. Радуйся, Архиерея Вечнаго служителю усердный. Радуйся, возшедый в радость Господа своего.

Радуйся, яко в малом вернаго над многим Домовладыка тя постави. Радуйся, сосуде честный, освященный и Богу благопотребный. Радуйся, делателю неукоризненный, право правящий слово истины.

Радуйся, пастырю священнейший, добре служение твое совершавый. Радуйся, о хранении веры православныя непрестанное рачение имевый.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 7

Хотя братии послужити, блаженне отче, послушание эконома монастырскаго корабля “Святый пророк Илия” приял еси, доставляя по морю в скит вся ко пропитанию потребная. Бысть же корабль сей яко ковчег спасительный, по бурным волнам безбедно преплавающий, монаси бо в нем мореплаватели быша, и в палубнем храме уставныя богослужения неустанно совершахуся. Мы же тя, мудраго кормчаго корабля сего яко новаго Ноя почитающе, молитвенно взываем к Богу: Аллилуиа.

Икос 7

Дивнаго тя монахов наставника показа Всевышний Господь, егда жезл настоятельский вручи тебе, да добре упасеши стадо свое, возводя к пажити спасительней и окормляя от злака душеполезных поучений. Братия же, послушающе гласа твоего и во всем безпрекословное послушание творяще, вопияху ти, отцу своему:

Радуйся, авво богомудрый и святый. Радуйся, пастырю прозорливый и духоносный. Радуйся, греховных язв искусный врачевателю.

Радуйся, в скорбех и напастех кроткий утешителю. Радуйся, иноческаго устава строгий блюстителю.

Радуйся, монашеских обетов неленостный исполнителю.

Радуйся, преподобным Петру и Афанасию Афонским всеусердный подражателю.

Радуйся, святыя горы Афонския украшение.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 8

Странник явился еси в мире сем греховнем, святе Гаврииле, не имея зде пребывающаго града, но грядущего взыскуя, и не ко временному и скоропреходящему, но к нескончаемому и небесному душею прилепляяся, да получиши венец неувядаемый от Мздовоздаятеля Бога, в молитве поя Ему: Аллилуиа.

Икос 8

Весь пребывал еси к Бозе, отче досточудне, слезами омыв и покаянием просветив одеяние души своея. Темже в чертог преукрашенный Спаса Вседержителя безпрепятственно вшел еси, да вси, призвание твое славяще, вопиют ти:

Радуйся, постничеством и воздержанием просиявый. Радуйся, плач немолчный стяжавый. Радуйся, светильник свой елеем благих деяний просветивый.

Радуйся, хранение устом и дверь ограждения о устнах своих положивый. Радуйся, дух праздности, уныния, любоначалия и празднословия далече от себе отгнавый.

Радуйся, дух же целомудрия, смиренномудрия, терпения и любве стяжавый.

Радуйся, от Господа и Владыки живота дар зрения своих прегрешений и неосуждения ближняго получивый.

Радуйся, образ истиннаго покаяния житием твоим явивый.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 9

Всего себе Сладчайшему Иисусу повинул еси, пребогате, отринув работныя страсти, да единому Богу точию поработаеши неленостно, и стяжеши внутрь себе мир пресветлый и невозмущаемый, еже есть венец иноческаго делания. Егда же человеконенавистник диавол искушение тяжкое наведе на скит, немирствие и вражду всевая, истинный миротворец показался еси, исторгнув яко плевелы семена вражия, и подвизая братию, избавльшуюся от брани лукаваго, воспевати Христу: Аллилуиа.

Икос 9

Ветии многовещаннии не возмогут изрещи великаго твоего о святынях Афона попечения, преподобне Гаврииле, ходатайствовал бо пред священноначалием, да благословение подаст на сбор благих даяний по всей земле Российстей. Получив же оное, изшел еси во отечество твое с чудотворною иконою Божией Матери Млекопитательницы, частицею Животворящего Креста Господня и мощами апостола Андрея Первозваннаго. Мы же, зряще ревность твою о Бозе, взываем ти:

Радуйся, грады и веси державы нашея со святынями Афонскими обтекл еси. Радуйся, яко вси людие православнии благоговейно их повсюду сретаху. Радуйся, достойное поклонение и чествование им воздаяху. Радуйся, доброхотныя пожертвования на святую Гору щедро приношаху.

Радуйся, велие вспомоществование на обители святогорския посылаху. Радуйся, многоценною утварию и святыми иконами храмы Афонския украшаху. Радуйся, воздаяние за сие дело благостыни от Бога примаху. Радуйся, яко вся гора Афонская о таковем твоем благодеянии Бога славословяше неустанно. Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 10

Спасти хотя душу, плоть твою духови покорил еси воистину, отче наш Гаврииле, бдяще бодрственно, да усовершится в тебе сокровенный сердца человек в нетленной красоте кроткаго и молчаливаго духа, еже есть драгоценно пред Богом, и да возможеши пение умное Вседержителю приносити: Аллилуиа.

Икос 10

Стена еси похваляющим, преблаженне, неизглаголанныя труды твоя, не токмо бо храм души твоея созидал еси, но и многия рукотворенныя храмы на Афоне и в державе нашей воздвигл еси, благолепно сия украсивши. Мы же, дивящеся Давидовой и Соломоновой о дому Божии ревности твоей, воссылаем ти хвалы сицевыя:

Радуйся, блаженный храмоздателю, Бога прославивый. Радуйся, мужу благоразумну, иже не на песце, а на камени твердом храмину созда, уподобивыйся. Радуйся, Господа выну в помощь призывая, не всуе зиждяй трудился еси.

Радуйся, не давый себе покоя, дондеже новый велелепный собор в скиту святаго пророка Илии заложил еси. Радуйся, подвория скитския в земле гречестей и в стране нашей основал еси. Радуйся, во граде Одессе предивный храм во имя иконы Божией Матери “Млекопитательницы” возвел еси. Радуйся, чудотворными иконами, с Афона принесенными, преискусно его украсил еси. Радуйся, тем граду нашему благословение богоспасаемыя Горы подал еси.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 11

Пение Пресвятей Троице паче иных принесл еси, преподобне Гаврииле, многим бо испытанием веру крепку, любовь нелицемерну и надежду непостыдну показав, течение достойно совершил еси, и к Трисиянному Свету безболезненно, непостыдно и мирно изшел еси, да тамо, идеже вси святии пребывают, зриши славу Божию, моление принося: Аллилуиа.

Икос 11

Светозарную лучу во мраце грехов сущим зрим чудотворныя мощи твоя, имиже благоволил еси пребывати во граде Одессе и в храме, егоже создал еси, преподобне отче Гаврииле. Граду бо нашему и храму сему святому по неизреченней милости Своей Господь велелепное сокровище тя дарова, да молишися за люди, с любовию тя почитающия и умильно взывающия:

Радуйся, токи чудес от цельбоносныя раки твоея неоскудно изливаеши.

Радуйся, помощь благодатную от честных мощей изобильно источаеши.

Радуйся, врачевство от язв и болезней милостивно подаеши. Радуйся, духов злобы дерзновенно прогоняеши.

Радуйся, прозрение душевных и телесных очес даруеши. Радуйся, умирение чувств ниспосылаеши.

Радуйся, от грозных стихий и лютых бедствий град и страну нашу защищаеши. Радуйся, чудесными сими явлениями веру православную укрепляеши.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 12

Благодать и милость излияся от тебе, преподобне отче Гаврииле, людие бо православнии с радостию прихождаху к раце мощей твоих, и с любовию их лобызающе, славяху о тебе Бога, дивнаго во святых Своих, всем сердцем вопиюще: Аллилуиа.

Икос 12

Поюще неизглаголанная и дивная чудотворения от мощей твоих, преподобне отче наш Гаврииле, исповедуем твоя великия постничества и бдения подвиги, проповедуем покаяния труды, воспеваем мудрое пастырское братии водительство, похваляем ко святыням прилежание и о возведении храмов Божиих усердное тщание. Образ бо ангелоподобнаго жития нам подаеши, и на немолчное песнословие Бога, толико тя прославльшаго, подвизаеши. Всего же величествия деяний твоих изрещи не могуще, малую мзду хвалебную воздаем ти сицевую:

Радуйся, всегубителя диавола посрамил еси. Радуйся, мытарства воздушныя безбедно прошел еси. Радуйся, к Богу, к Нему же все помыслы и желания имевый, вознеслся еси.

Радуйся, во обители Небесныя, идеже Сам Христос пребывает, преселился еси. Радуйся, в раи сладости приснотекущия водворился еси. Радуйся, благодать предстояния у престола Владычня обрел еси.

Радуйся, о тя призывающих и память твою чтущих молитися николиже престал еси. Радуйся, светом чудес твоих всю землю нашу исполнил еси.

Радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Кондак 13

О пречудный и преблаженный отче, чудотворче святый Гаврииле! Приими малое сие моление, всеумиленно тебе приносимое, и теплыми твоими мольбами испроси у Господа оставление прегрешений наших, покаяние и исправление жития, стяжание благодати Святаго Духа, без негоже ни един возможет спасен быти. В час же исхода нашего от уз смертнаго сего телесе сподоби предстательством твоим сильным и помощию крепкою водворитися в Небесных селениих, да с тобою в бесконечном веце воспеваем песнь Богу, Спасителю нашему: Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)

Молитва преподобному Гавриилу Афонскому

О, преподобне и богоносне отче наш Гаврииле, угодниче Христов, теплый о нас молитвенниче и скорый помощниче! Се ныне мы, грешнии и недостойнии, с благоговением притекающе к раце мощей твоих, усердно молим тя: яко имеяй дерзновение ко Христу Богу, потщися богоприятным твоим ходатайством испросити у Господа сил, яко да пробавит великия и богатыя милости Своя на нас грешных, да подаст нам дух правыя веры, дух ведения и любве, дух мира и радости о Дусе Святе. Моли, отче священне, милосерднаго Бога, да возсияет свет благодати Его сущим во тьме лжеверия, и да познают Христа, Бога истиннаго, да возсияет свет сей блуждающим на распутиях раскола, да вразумятся и приидут во ограду Православныя Церкве, в нейже единой несомненно содевается вечное спасение верных. Помози нам, угодниче Божий, да призовет Господь народ наш к великому покаянию и плачу о гресех отечества нашего, да не погибнем со беззаконии нашими, да утолит шатания и раздоры в земле нашей, оградит нас от гнева, убийства, вражды и злобы, да паки возлюбим друг друга и едино пребудем в Господе и Спасителе нашем, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным его Отцем, и Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 6

От суетнаго и многомятежнаго мира удалився, к немерцающему свету горы Афонския притекл еси, чистотою и говением, молитвами и трудом прославил еси Бога, храмы православныя во славу Трисвятаго имене Его воздвигл еси, преблаженне Гаврииле, мы же святых мощей твоих обретение празднующе, с верою и любовию взываем: моли Христа Бога, да сотворит нас победители греха и храмы Духа Святаго.

Проповіді

Події